Książki część 1

I.            THE MERMAID’S SISTER Carrie Anne Noble

Wiek XIX. Maren jest syreną. Ani ona, ani jej siostra, Clara, nie wierzą słowom opiekunki, która opowiada im o przeznaczeniu dziewczyny, dopóki nie zaczyna ono stawać się rzeczywistością na ich oczach. Kiedy tankszesnastoletnia siostra zaczyna obrastać łuskami, Clara i bliski przyjaciel rodziny O’Neill wiedzą, że muszą oddać Maren morzu. Czeka ich daleka podróż, nie tylko ze względu na dystans, jaki dzieli ich od wybrzeża, ale także emocje związane z nieuchronnością rozstania sióstr. Będą musieli poradzić sobie z zagrożeniami ze strony przypadkowo spotkanych ludzi, pragnących wykorzystać syrenę do przedsięwzięć zarobkowych.

Nieczęsto zdarza mi się sięgnąć po książkę fantasy. Ta jest zdecydowanie hołdem oddanym siostrzanej miłości, a baśniowe elementy dodają jej piękna, niezwykłości i magii.

 

II.            LION. DROGA DO DOMU Saroo Brierley

W konsekwencji tragicznej pomyłki, pięcioletni chłopiec, Saroo, wsiada do pociągu, którym przemierza całą szerokość Indii. Trafia na ulice Kalkuty, gdzie próbuje przetrwać głód i wszelkie niebezpieczeństwa bezdomnego życia z dala od swojej rodziny. Wszystko się zmienia, kiedy zostaje przyjęty do sierocińca, a niedługo potem adoptowany przez Australijskie małżeństwo. Wraz z upływem lat w nowej rodzinie, Saroo zaczyna pomału czuć potrzebę odkrycia swojej przeszłości, w której brakuje zbyt wielu elementów. Wykazując się olbrzymią determinacją, po długich poszukiwaniach wpada na pierwszy trop…

calcuttaHistoria Saroo jest prawdziwa. Książkę czyta się niedowierzając i kręcąc oniemiałą głową. Polecam znaleźć wydanie ze zdjęciami prawdziwych bohaterów tej niesamowitej historii. Na podstawie tej książki powstał również film.

 

III.            STAN ZDUMIENIA Ann Patchett

Dr Marina Singh wyrusza w sam środek amazońskiej dżungli z misją odkrycia, co stało się z ludźmi zaangażowanymi w badania nad płodnością kobiet w sędziwym wieku. Musi zmierzyć się z bezwzględnymi warunkami panującymi w puszczy, jak również z demonem swojej przeszłości- dr Annick Swenson. Każdy dzień spędzony w dżungli wprawia ją w tytułowy stan zdumienia. Poznaje niesamowitych ludzi, wśród nich jungległuchoniemego dwunastoletniego chłopca, Easter’a, który potrafi walczyć nawet z boą dusicielem. Misja Mariny wypełniona jest zdumieniem, poparzoną skórą i niekończącymi się ukąszeniami owadów.

Od tej książki nie da się wprost oderwać. Jest jednocześnie przygodowa i przyrodnicza; zagadkowa i pełna emocji; budująca napięcie i ucząca o życiu.

 

IV.            SHANTARAM Gregory David Roberts

Gregory ucieka z australijskiego więzienia. Przedostaje się do Mumbaju w Indiach, gdzie robi interesy z hinduską mafią; mieszka w slamsach i opiekuje się ich zażyłą społecznościa; bierze udział w niebezpiecznej misji w Afganistanie; szaleje z miłości do tajemniczej i niedostępnej kobiety; nawiązuje niesamowite znajomości i poznaje kulturę Indii; zapoznaje się ze światkiem Bollywood’u. Gregory odkrywa, jak głęboka potrafi być prawdziwa miłość, przyjaźń i lojalność; jak nieludzkie warunki panują w więzieniach krajów Winter expedition through the Wakhan Corridor in Afghanistan and into the Afghan Pamir mountains, to document the life of the Afghan Kyrgyz tribe, the remotest high altitude community in the world. Photography © Matthieu Paley / Expedition en hiver ˆ travTrzeciego Świata; jak korupcja i bezwzględność potrafią zniszczyć ludzkie życie, ale nie ducha walki. Bombaj staje się jego domem.

Nie sposób streścić w krótkim opisie, o czym jest ta książka, ponieważ jest ona dosłownie o wszystkim. Właściwie każda strona wypełniona jest zwrotami akcji i wartościowymi aforyzmami. Czytanie „Shantaram” to ostatnia czynność, jaką wykonuje się pod koniec dnia i pierwsza, od której zaczyna się nowy.

 

V.            THE SILENT FOUNTAIN Victoria Fox

Rok 1975. Nastoletnia Vivien ucieka z domu rodzinnego w Hollywood, w którym rządzi jej ojciec- pastor i tyran. Próbując spełnić swoje aktorskie marzenia, dziewczyna poznaje swojego przyszłego męża, dr Giovanni’ego, z którym przeprowadza się do olbrzymiej posiadłości we Włoszech. Życie Vivien przypomina sen, który niestety dość szybko zostaje zmieniony w koszmar. Staje się to za sprawą Belli- niemej, mrocznej, zawistnej i lodowato zimnej siostry męża. Jej obecność w domu wprowadza w ich życie pełno tajemnic, niedomówień i przykrości, aż w końcu doprowadza do wstrząsającej tragedii…

Teraźniejszość. Lucy ucieka z Londynu w strachu przed konsekwencjami swojego brutalnego czynu. Zatrudniafountain się w olbrzymiej Włoskiej posiadłośći. Ma za zadanie dbać o nią i trzymać się z daleka od schorowanej właścicielki. Podczas wykonywania swojej pracy, Lucy odkrywa o wiele więcej, niż zakurzone kąty tego tajemniczego domu…

Ta mroczna historia rozgrywająca się w pozornie bajecznej posiadłości wzrusza, przeraża i rozczarowuje tylko jednym: tym, że nie trwa wiecznie.

 

A Tobie jakie książki odpowiadają najbardziej? Czy są to te przygodowe, podróżnicze, mroczne, pełne tajemnic, a może zupełnie inne? Czy któraś ze wspomnianych powyżej wzbudziła Twoje zainteresowanie?

Follow my blog with Bloglovin