Nie-horrory część 1

pearl earringI.            DZIEWCZYNA Z PERŁĄ (Girl with a pearl earring) 2003

Biedna niderlandzka rodzina XVII wieku oddaje córkę, Griet, w służbę malarza, Johannes’a Vermeer’a i jego rodziny. Malarz szybko odkrywa inteligencję i wrażliwość artystyczną Griet. Jest nią zachwycony, w przeciwieństwie do zazdrosnej żony i córek. Johannes decyduje się namalować portret służącej, szokując erotyzmem i zmysłowością dzieła, uchodzącymi w tamtych czasach za niestosowne i lubieżne.

„Dziewczyna z perłą” jest próbą odgadnięcia okoliczności powstania malowidła o tym samym tytule. Pomimo braku jakiejkolwiek nagości, film ocieka wręcz namiętnością i pożądaniem. Opowiada o dwóch artystycznych duszach, które odnalazły się i nawiązały porozumienie wbrew różnicom klasowym i powszechnej opinii.

 

II.            ZAKRĘCONY (Bedazzled) 2000
BedazzElliot nie potrafi czerpać z życia garściami. Jest miłym i niebrzydkim, ale nieśmiałym facetem, beznadziejnie zakochanym w znajomej z pracy. Jego życie zmienia się, kiedy podpisuje pakt ze zniewalającą Diablicą… W zamian za swoją duszę, Elliot dostaje 7 życzeń do spełnienia wedle swojego uznania.

Film za każdym razem wywołuje u mnie ciężkie do opanowania ataki śmiechu. Potrafi zainteresować i rozśmieszyć pomimo (a może dzięki) brakowi wulgaryzmów i szokujących scen. Oprócz świetnego poczucia humoru posiada też wartościowe przesłanie.

 

III.            JUGNI 2016

Vibs, producentka muzyczna mieszkająca w Mumbaju, udaje się w daleką podróż w celu wzbogacenia swojej muzyki tradycyjnymi indyjskimi brzmieniami. Poznaje Mastanę, lekkoducha i marzyciela, którego talent wyraźnie marnuje się w mało rozwiniętej części kraju. Obydwoje zaangażowani są w związki z osobami, które nie podzielają ich muzycznej pasji. Ta znajomość wzbogaci ich nie tylko na tle jugnimuzycznym, ale i życiowym.

Podobnie do „Dziewczyny z perłą”, „Jugni” opowiada historię dwóch bratnich dusz z bardzo odmiennych światów. W przeciwieństwie do ckliwych komedii romantycznych, tego typu historie są doskonałe w swoim braku szczęśliwego zakończenia.

 

IV.            SPRING 2014

Evan’owi posypało się w życiu wszystko, co tylko mogło. Podejmuje nagłą decyzję o wyrwaniu się z przytłaczających zmian i wyrusza do Włoch. Na miejscu zatrudnia się nielegalnie na farmie, a niedługo potem springpoznaje najbardziej fascynującą dziewczynę, z jaką przyszło mu mieć do czynienia. Nie wie jednak, że dziwne zachowanie Louise jest wynikiem mrocznego, genetycznego sekretu, przez który nie jest w stanie żyć jak inni.

Jeśli miałabym opisać ten film jednym słowem, byłoby to: UROCZY. Gatunkowo podchodzi pod horror i science-fiction, jednak sama historia, wykonanie aktorów i obsadzenie akcji we Włoszech powoduje, że widz zapomina o jego mrocznej stronie.

 

V.            O PÓŁNOCY W PARYŻU (Midnight in Paris) 2011

Gil i Inez są zaręczeni. Mocno stąpająca po ziemi materialistka Inez wybiera Paryż jako źródło inspiracji do przygotowań do ślubu. Gil jest niespełnionym pisarzem i romantykiem do szpiku kości, z głową w minionych epokach. Pewnej nocy upija się i dołącza do pasażerów Peugeot’a z lat 20-tych. Są oni ubrani na modłę tamtych lat a, ku ogromnemu zaskoczeniu Gil’a, podróż samochodem cofa ich w czasie o 80 lat. Ma on okazję poznać osobiście swoich idoli, między innymi Ernest’a Hemingway’a i midnight_in_parisPablo Picasso. Od tej pory Gil powtarza podróż każdej nocy.

Film ma wiele ciekawych i trafnych przesłań. Każdy widz może go odebrać subiektywnie, ale raczej wszyscy zgodzą się co do tego, że mowa w nim przede wszystkim o niedocenianiu tego, co nas otacza i tęsknocie za tym, co wydaje się lepsze.

 

Czy któryś z opisanych powyżej filmów jest Ci znany? Podobał Ci się? A może znasz coś podobnego i godnego polecenia?

Follow my blog with Bloglovin