Horrory część 1

robalHorror to nie tylko straszny film, szokująca historia, czy zakrwawiona twarz. To jest zew, potrzeba i głód. Smakosze horroru chcą czuć lęk i z przyjemnością odkrywać, że nie mogą w nocy spać. Powoli hodują w sobie strach, który, niczym wijący się w głowie robal, nie daje o sobie zapomnieć. Czują wyczekujące napięcie, przy którym skok w czarną otchłań może zdawać się skrótem do domu.

Tematyką, która najbardziej mi odpowiada, są zaświaty i tracenie zmysłów. Nie lubię, unikam wręcz wszystkiego, co dotyczy znęcania się jednego człowieka nad drugim. Czyste i bezpośrednie okrucieństwo nie jest dla mnie ani przyjemne, ani interesujące, dlatego na moim blogu nie znajdziesz takich propozycji.

W pierwszym wpisie odnośnie tego tematu chciałabym polecić 5 filmów. W opisach postaram się uchwycić ich klimat bez zbytniego wyjawiania treści.

 

I.            FATUM (Dark Water) 2005
fatum

Dahlia jest po rozwodzie. Wraz ze swoją córeczką przeprowadza się do nietypowej części miasta na wyspie. Kobieta cierpi na silne ataki migreny. Ma za sobą pełne żalu dzieciństwo. W nowym mieszkaniu już na początku dzieją się niepokojące rzeczy, które pogarszają jedynie prywatną sytuację Dahlii i jej samopoczucie.
Przecieki wody i odgłosy dochodzące z pustego mieszkania wyżej mieszają się z omamami, których kobieta doświadcza podczas bólów głowy. Sama już nie wie, co dzieje się naprawdę, a co za sprawą utraty zmysłów.

Film jest mroczny i niepokojący. Nie jest naładowany efektami specjalnymi, a nastawiony na mętlik i bezsilność gnębiące główną bohaterkę.

 

II.            III: THE RITUAL 2015

ritualDwóm kochającym się i potrzebującym ponad wszystko siostrom umiera matka. W ich małej miejscowości wybuchła epidemia nieznanej choroby, która wielu odbiera życie. Kiedy jedna z sióstr zaraża się, dziewczyny zwracają się o pomoc do miejscowego księdza. Wyjaśnia on zdrowej siostrze rytuał, dzięki któremu będzie ona mogła dotrzeć do podświadomości chorej i odnaleźć przyczynę jej dolegliwości.

Dawno nie widziałam tak dobrego filmu. Sceneria i kolorystyka są fantastyczne, a surrealistyczne obrazy, schowane głęboko w podświadomości chorej dziewczyny, przypominają najgorsze możliwe koszmary.

 

III.            BABADOOK 2014

Siedmioletni Samuel usiłuje ostrzec swoją mamę o potworze, który zbliża się do ich domu i życia. Doprowadzababadook ją do granic cierpliwości, odstraszając tymi opowieściami znajomych i kompletując specjalną zbroję, którą chce pokonać potwora. I tak już zatroskana śmiercią męża kobieta, ma coraz bardziej dość trudnego dziecka. Zachodzą w niej przerażające zmiany, które Samuel utożsamia z działaniem potwora.

Uwielbiam wracać do tego filmu. Postać Amelii, matki Samuela, jest zagrana tak fantastycznie, że zawsze przyprawia mnie o gęsią skórkę. Film ma dużo elementów klasycznego horroru i kreuje atmosferę groteski.

 

IV.            PO TAMTEJ STRONIE DRZWI (The Other Side Of The Door) 2016

Czteroosobowa biała rodzina mieszkająca w Indiach przeżywa tragedię. W wypadku samochodowym ginie the other sidekilkuletni syn. Matka zadręcza się wyrzutami sumienia, które nie pozwalają jej na pogodzenie się z sytuacją i powoli rujnują jej życie. Hinduska gosposia, widząc cierpienie kobiety, proponuje jej wyprawę do odległej świątyni, która stoi dokładnie na pograniczu świata żywych i umarłych. Po odpowiednich przygotowaniach kobieta będzie miała możliwość po raz ostatni porozmawiać z synem i pożegnać się z nim… pod jednym warunkiem: pod żadnym pozorem nie wolno jej otworzyć drzwi odgradzających dwa światy.

Film znalazł się w moich propozycjach przede wszystkim dlatego, że jego akcja dzieje się w Indiach. Jest to niesamowicie przesądny kraj wielu wyznań, dzięki którym film jest pełen egzotycznych elementów. 

 

V.            MARTWE ZŁO (Evil Dead) 2013

Mia ma rzucić narkotyki, od których jest uzależniona. Wraz ze swoim bratem i grupą znajomych wyjeżdża do evil deadchatki w lesie, w której ma przejść odwyk. Gdy próbuje uciec, przydarza jej się coś przerażającego, a po powrocie do domku jej zachowanie w niczym nie przypomina symptomów odstawnych. Brat Mii i reszta za późno orientują się, że nie mają już do czynienia jedynie z dziewczyną na narkotykowym głodzie.

Ten film wyróżnia się od pozostałej czwórki większą dawką brutalności i krwawych scen. Są one jednak tak realistycznie przedstawione, a zarazem zgodne z fabułą filmu, że nie odbierają niczego z przyjemności oglądania.

 

Czy te filmy są Ci znane? A jeśli tak, to co o nich sądzisz?

Follow my blog with Bloglovin